W sobotę 31 maja 2025 roku w Braniewie kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, przewodniczył mszy św. beatyfikacyjnej 15 Sióstr Katarzynek – męczenniczek z czasów II wojny światowej.
Czas wojenny to dla Braniewa, tak jak dla wielu innych miast na linii frontu, czas cierpienia. Zakon Sióstr św. Katarzyny był w Braniewie od 1571 roku (*). Siostry niosły pomoc ofiarom licznych epidemii, zakładały szkoły dla dziewcząt, prowadziły sierocińce.
Wejście Sowietów do miasta w 1945 roku było głośne i brutalne. Rozpoczęło się plądrowanie i zabójstwa. Siostry widząc, że w mieście i okolicach pozostała część ludności: kobiety z dziećmi, starcy, niepełnosprawni – pozostały przy nich.
„Żołnierze radzieccy wtargnęli do klasztoru, siostry wykazały się wielką wiarą i odwagą. Ponieważ trzymały się w zwartej grupie, żołnierze na siłę wyrywali im różańce, szarpali za kołnierze zakonne i paski od habitów. Jeden z nich usiłował za wszelką cenę wyciągnąć z grupy siostrę M. Anicetę, a gdy jego wysiłki się nie powiodły, strzelił z rewolweru w jej kierunku. Upadła na podłogę i wykrwawiła się. Po niej śmierć poniosły kolejne dwie siostry.”
Siostry stały się ofiarami poniżających przesłuchań, fizycznego maltretowania i gwałtów, ale nadal żyły ślubami zakonnymi, odnawiały je w godzinie śmierci, pokazując, jak wielką mają one dla nich wartość.
Ponad 100 sióstr katarzynek stało się ofiarami II Wojny Światowej. W procesie beatyfikacyjnym udało się potwierdzić męczeńską śmierć 15 z nich. Siostry umierały w okrutny i poniżający sposób. Umierały z modlitwą na ustach, wierne Bogu, swojemu powołaniu i ludziom, którym służyły do ostatniego tchnienia.
„Św. Tomasz z Akwinu w swej analizie męczeństwa akcentuje prawdę i właśnie sprawiedliwość jako powód obrony tego, co niewidzialne, stanowiące rzeczywistość Boga. Ta obrona zbawia, wprowadza w królestwo niebieskie.”
Chrześcijanie często umierali w dosłownym połączeniu z symbolem swojej wiary, tak jak jedna z sióstr katarzynek:
„Po brutalnym gwałcie na koniec wykorzystano duży różaniec, które miała przy pasku habitu, do duszenia i ciągnięcia jej za samochodem, przez ulice palącego się miasta. Po wszystkim porzucono ją na ulicy.”
„Błogosławieni, którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”(Mat. 5, 10).
(*) Braniewo to dawna stolica Warmii. W 1571 roku 19-letnia Regina Protmann założyła tu Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy. Zmarła pozostawiając po sobie wielkie dziedzictwo. Papież Jan Paweł II beatyfikował ją 13 czerwca 1999 roku. Duchową więź jej dziedzictwa z miastem podkreślono 28 czerwca 2000 roku w uchwale Rady Miasta, w której to Regina Protmann została uznana patronką miasta Braniewo.
Źródło cytatów:
Życiorysy Sióstr Męczenniczek
Męczeństwo | Christianitas. Religia, kultura, społeczeństwo.