Projekt reformy ubezpieczeń społecznych marynarzy wprowadza status "marynarza", aby zwiększyć ich konkurencyjność na rynku pracy. Niestety, nie uwzględnia zachęt dla armatorów do rejestrowania statków pod polską banderą, co ogranicza potencjał odbudowy polskiej floty handlowej.
Europa żyje w wygodzie, podczas gdy Chiny dynamicznie się rozwijają, inwestując w energię i strategię na przyszłość. UE musi obudzić się z letargu, zanim straci konkurencyjność i wpływy. Czy europejska polityka zdoła sprostać wyzwaniu globalnej rywalizacji?
Polski gigant paliwowy Orlen odnotował gwałtowny spadek zysków w pierwszym półroczu 2024 roku. W ciągu roku zyski firmy zmniejszyły się aż pięciokrotnie, a problemy finansowe dotykają także inne spółki Skarbu Państwa. Co stoi za tymi zmianami?
Świat gwałtownie ukierunkowuje się na Pacyfik, a Europa zostaje w tyle. Chiny, Japonia, Korea Południowa, Australia, USA – te kraje wyznaczają nowe trendy w technologii, motoryzacji i kosmosie. Europa musi pilnie zdefiniować swoją strategię, aby nie zostać na peryferiach światowego rozwoju.