Historia
Historia
Spacer po jesiennym Krakowie, czyli historia sprzed kilkuset lat.
Wzgórze Wawelskie w blasku historii – od średniowiecznych gości Kazimierza Wielkiego po współczesnych turystów. Spotkanie przeszłości z teraźniejszością w sercu Krakowa nad Wisłą.
Historia
Golgota Wschodu: Deportacje Polaków na Sybir. 17 września
Poznaj poruszającą historię deportacji Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej. Wspomnienia pięcioletniej Czesławy ukazują dramatyczne losy wywiezionych rodzin, ich cierpienia, ale i ludzką solidarność.
Historia
Europo, podziękuj Polsce! Wiedeń 1683.
Bitwa pod Wiedniem 1683 – geniusz Jana III Sobieskiego zmienia bieg historii Europy. Z wzgórza Kahlenberg polski król dał sygnał do ataku, ratując Wiedeń i Europę przed najazdem osmańskim.
Historia
Dzień Hańby: 3 września 1939 roku – zdrada francuskiego i brytyjskiego sojusznika
3 września 1939 roku Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę III Rzeszy, obiecując wsparcie Polsce. Mimo przewagi wojskowej, alianci nie podjęli działań na froncie zachodnim, pozostawiając Polskę na łasce niemieckiej agresji.
Historia
Stare zdjęcia, niemy dzwonek i telegram, wysłany nad ranem. 1 IX 1939.
Zdjęcia z przeszłości często kryją więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. Są momenty, które mówią więcej niż słowa. Cofnijmy się do czasu, gdy świat zmieniał się na zawsze.
Historia
Niech świat się dowie, że Śląsk do Polski należy! 17 VIII – 85. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego
Wojciech Korfanty, ojciec polskiej niepodległości i przyłączenia Śląska do Polski, zmarł 17 sierpnia 1939 roku. Genialny mówca i strateg, bez którego sukcesów Śląsk mógłby nie być częścią Polski. Jego życie to symbol niezłomnej walki o Ojczyznę, choć nie doczekał się wdzięczności.
Historia
Wojna! 1919 – 1921
Wojna, nielubiana i niechciana, nadeszła w 1919 roku, zmieniając życie Polaków. Po Wielkiej Wojnie, pełni nadziei, zostali wciągnięci w brutalny konflikt z bolszewikami, a ich determinacja i poświęcenie zdecydowały o przyszłości niepodległej Polski.
Historia
Węgiel i krew. 16 VIII – 105. Rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego.
Noc z 16 na 17 sierpnia 1919 r. zapisała się w historii Śląska jako początek I Powstania Śląskiego. Polacy, pomimo braku przygotowania, chwycili za broń w walce o przyłączenie Śląska do Polski. Mimo klęski pierwszego zrywu, ich determinacja doprowadziła do zwycięstwa w kolejnych powstaniach i przyznania Polsce części Górnego Śląska. Dziś, 105 lat później, pamiętamy o tych, którzy oddali życie za wolność i godność na Śląsku.
Historia
Polski Sierpień
Polski sierpień - miesiąc pełen kontrastów, który przypomina o chwalebnych, ale i bolesnych momentach historii. Od cudu nad Wisłą w 1920 roku, przez tragiczne powstanie warszawskie w 1944, aż po narodziny „Solidarności” w 1980 roku. Sierpień, maryjny miesiąc, zawsze był dla Polski czasem próby, nadziei i walki o wolność.
Historia
Anna Solidarność. 15 VIII – 95 rocznica urodzin Anny Walentynowicz.
Anna Walentynowicz, bohaterka „Solidarności,” urodzona 15 sierpnia 1929 roku, stała się symbolem walki o wolność w Polsce. Jej życie, pełne trudności, poświęcenia i niezłomności, wpłynęło na losy narodu. Zginęła tragicznie w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.
Historia
Ciii…tu śpi Bohater!
Na warszawskim Cmentarzu na Bródnie, wśród ciszy i cienia starych drzew, spoczywa Roman Dmowski – jeden z ojców polskiej Niepodległości. Jego grób zawsze ozdobiony jest świeżymi kwiatami, symbolizującymi pamięć i szacunek. Poznaj sylwetkę tego wybitnego męża stanu, pragmatyka i ideowca, który całe swoje życie poświęcił Polsce, mimo licznych kontrowersji i sprzecznych opinii.